piątek, 16 listopada 2007

Padł rekord płacowy!

Przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku wyniosło 2.951,67 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 11,0 proc., a mdm zwiększyło się o 3,2 proc. - podał w Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez szacowali, że wynagrodzenia w październiku wzrosły o 9,7 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym o 1,9 proc. Natomiast przeciętne wynagrodzenie bez wypłat z zysku wyniosło w październiku 2.951,11 zł i wzrosło rdr o 11,0 proc., a wobec września wzrosło o 3,3 proc.

Zdaniem analityków rynku płac, średnia płaca w przedsiębiorstwach będzie nadal rosła w tempie 5-10 proc. rocznie. Dane te potwierdzają że presja płacowa się nasila co z pewnością przełoży się na inflację. GUS podał także, że w przedsiębiorstwach w październiku było zatrudnionych 5.220,2 tysiąca osób, czyli o 5,0 proc. więcej rdr i o 0,5 proc. więcej niż przed miesiącem. Ekonomiści szacowali, że zatrudnienie w październiku wzrosło o 4,6 proc. rdr, a mdm zwiększyło się o 0,3 proc.

OPINIA - Wzrost wynagrodzeń w październiku nie jest czynnikiem pozytywnym z punktu widzenia realizacji celu inflacyjnego - uważa Mirosław Pietrewicz z Rady Polityki Pieniężnej. "Na pewno z punktu widzenia celu inflacyjnego nie można tego ocenić pozytywnie" - powiedział Pietrewicz.

Brak komentarzy: